Standardy Ochrony Małoletnich
przyjęte w:
Biurze Turystyki DUETUR Edyta Madej
Kielce, ul. Orkana 34/36
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021r. poz. 1249 oraz z 2023 r. poz. 289 oraz 535)
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 1606)
„Standardy ochrony małoletnich” w biurze podróży opierają się na założeniach:
- W biurze nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich;
- Podejmowane w biurze działania nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka oraz bezpieczeństwa danych osobowych;
Dokument ten stanowi zbiór zasad i procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy.
- Dokument wprowadzono do stosowania w biurze od dnia 20 sierpnia 2024r.
- Dokument udostępniono na stronie internetowej biura.
- Informacje o treści dokumentu upowszechniane są u osób współpracujących z biurem.
- Biuro Turystyki współpracuje tylko z podmiotami, które wprowadziły standardy ochrony małoletnich.
- W biurze wyznaczoną osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia jest właściciel firmy
- Przyjęte zasady i realizowane procedury ochrony małoletnich są weryfikowane – przynajmniej raz na dwa lata.
Preambuła
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez właściciela Biura Turystyki DUETUR jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie, traktowanie dziecka z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, realizując te cele, firma działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
- Małoletnim jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
- Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic, opiekun prawny, nauczyciel
- Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki, lub zagrożenie dobra dziecka.
Zatrudnianie osób do pracy z dziećmi
- Wszystkie osoby pracujące z małoletnimi muszą być dla nich bezpieczne, co oznacza m.in., że ich historia zatrudnienia powinna wskazywać, że nie skrzywdziły w przeszłości żadnego dziecka.
- Każdą osobę zatrudnianą przez Biuro Turystyki DUETUR do prac związanych z edukacją, wypoczynkiem i opieką nad dziećmi należy sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- Wszyscy pracownicy i współpracownicy zatrudnieni do pracy z dziećmi, w tym osoby, które mogą mieć potencjalny kontakt z dziećmi, powinny złożyć oświadczenie o braku karalności i o nietoczeniu się postępowań o czyny przeciwko dzieciom – Załącznik nr 1.
- Podmioty współpracujące z Biurem Turystyki DUETUR zobowiązane są posiadać standardy ochrony małoletnich, a co za tym idzie, sprawdzać swoich pracowników w odpowiednich rejestrach przed ich zatrudnieniem.
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między personelem podmiotu a małoletnim, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;
Zasady ogólne:
- Właściciel Biura wspiera małoletnich w pokonywaniu trudności. Pomoc uwzględnia umiejętności rozwojowe małoletnich, możliwości wynikające z niepełnosprawności i specjalnych potrzeb edukacyjnych.
- Właściciel Biura podejmuje działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw.
Zasady komunikacji z małoletnim:
- W komunikacji z małoletnimi zachowywać spokój, cierpliwość i szacunek. Okazywać też zrozumienie dla trudności i problemów małoletnich.
- Reagować wg zasad konstruktywnej komunikacji i krytyki na każde obraźliwe, niewłaściwe, dyskryminacyjne zachowanie lub słowa małoletnich, na wszelkie formy zastraszania i nietolerancji wśród nich.
- Dawać małoletniemu prawo do odczuwania i mówienia o swoich emocjach, do wyrażania własnego zdania oraz prawo do bycia wysłuchanym.
- Komunikacja z małoletnimi prowadzona jest w sposób konstruktywny
- Unikać wypowiedzi nakazujących, komenderujących, nadmiernie moralizujących, krytykanckich.
- Nie wyrażać dezaprobaty wobec jego zachowania czy postępów w nauce w sposób uwłaczający godności i poczuciu własnej wartości małoletniego.
- Słuchać uważnie małoletnich, udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji. W relacjach z małoletnim stosować zasady pozytywnej komunikacji
- Stosować zasady konstruktywnej krytyki wobec małoletniego, w taki sposób, aby nie czuł się zraniony, zmuszony do obrony czy do kontrataku.
- Nie podnosić głosu na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca
z bezpieczeństwa jego lub innych osób.
Zakaz stosowania przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie, w tym nawiązywania relacji o charakterze seksualnym
- Kontakty z małoletnimi nie łamią obowiązującego prawa, ustalonych norm i zasad.
- Nie wykorzystuje się wobec małoletniego relacji władzy lub przewagi fizycznej.
- Nie stosuje się żadnej formy przemocy fizycznej czy psychicznej wobec nieletniego
- Nie stosuje naruszających godność małoletniego wypowiedzi o podtekście seksualnym, nie nawiązuje w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej.
- Nie narusza nietykalności osobistej małoletniego. Nie zachowuje się wobec dziecka w sposób niestosowny.
- Nie zmusza małoletniego do odbycia jakiekolwiek aktywności o charakterze seksualnym.
- Nie prowokuje nieodpowiednich kontaktów z małoletnimi.
- Informuje małoletnich, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć Tobie lub innej osobie
- Zawsze jest przygotowany na wyjaśnienie swoich działań.
- Zachowuje się szczególną ostrożność wobec małoletnich, którzy doświadczyli nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania.
- Przy każdej rozmowie o charakterze indywidualnym, na życzenie małoletniego zapewnia obecność innej osoby dorosłej lub innego małoletniego.
- W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec małoletniego, unika innego niż niezbędny z nim kontakt fizyczny.
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi korzystającymi z usług biura a w szczególności działania niedozwolone
- Małoletni mają obowiązek przestrzegania zasad i norm zachowania podczas wyjazdów z Biurem Turystyki DUETUR
- Małoletni uznają prawo innych małoletnich do odmienności i zachowania tożsamości. Nie naruszają praw innych małoletnich – nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność
- Zachowanie i postępowanie nieletnich wobec kolegów i innych osób nie narusza ich poczucia godności osobistej. Małoletni są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, do poszukiwań i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości.
- Kontakty między małoletnimi cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej.
- Małoletni budują wzajemne relacje poprzez niwelowanie konkurencyjności między sobą w różnych obszarach życia, wzajemne zrozumienie oraz konstruktywne, bez użycia siły rozwiązywanie problemów i konfliktów między sobą. Akceptują i szanują siebie nawzajem.
- Małoletni mają prawo do własnych poglądów, ocen i spojrzenia na świat oraz wyrażania ich, pod warunkiem, że sposób ich wyrażania wolny jest od agresji i przemocy oraz nikomu nie wyrządza krzywdy.
- Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród małoletnich nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona. Małoletni nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji i przemocy wobec innych małoletnich.
- Małoletni mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności i wulgarności oraz informowania personel o zaistniałych zagrożeniach.
- Jeśli małoletni jest świadkiem stosowania przez innego małoletniego jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy, ma obowiązek reagowania na nią: pomaga ofierze, chroni ją, szuka pomocy dla ofiary u osoby dorosłej – zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego korzystającego z usług turystycznych jest zagrożone;
- Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje wtedy, gdy:
- dziecko ujawniło fakt krzywdzenia,
- pracownik zaobserwował krzywdzenie,
- dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci w pokoju osoby dorosłej.
- W tej sytuacji należy uniemożliwić dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie dziecka oddalenie się z obiektu.
- W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej. W takiej sytuacji, do czasu przybycia policji należy trzymać tę osobę pod nadzorem dwóch pracowników w osobnym pomieszczeniu z dala od widoku innych gości.
- W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Dziecko powinno przebywać pod opieką pracownika do czasu przyjazdu policji.
- Po interwencji należy opisać zdarzenie w karcie zdarzeń – załącznik nr 3
Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu podmiotu do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.
- Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu do stosowania standardów jest właściciel biura podróży, który posiada odpowiednie kompetencje.
- Przygotowanie personelu polega na pogłębianiu wiedzy i umiejętności rozpoznawania krzywdzenia, objawów, identyfikacji ryzyka krzywdzenia i podejmowania, zgodnie z prawem właściwych działań, a także wiedzy z zakresu odpowiedzialności prawnej w przypadku zaniechania postępowania w celu ochrony i wsparcia małoletnich.
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
- Właściciel biura podróży dokonuje oceny stopnia znajomości i poprawności stosowania „Standardów ochrony małoletnich” na bieżąco.
- W przypadku zmian prawa, wymagającego ich wdrożenia w dokumencie nowelizacje są wprowadzane na tych samych zasadach, które obowiązywały przy wdrożeniu dokumentu do obrotu prawnego.
Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
- Wszyscy małoletni, opiekunowie szkolni, ich rodzice mają dostęp do obowiązujących w Biurze Turystyki DUETUR „Standardów ochrony małoletnich” oraz znają procedury zgłaszania zagrożeń.
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
Dla każdego zdarzenia podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich sporządza się kartę interwencji stanowiącą załącznik nr 3.
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniemu po ujawnieniu krzywdzenia
- Przeprowadzenie diagnozy sytuacji małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia:
- charakterystyka doznanej krzywdy (rodzaj doznanej krzywdy, okoliczności doznanej krzywdy, stopień naruszenia prawa, stopień zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego – w obszarze zdrowia, życia, rozwoju dziecka);
- analiza dostępnej dokumentacji, np. wyniki rozmów z dzieckiem, wyniki obserwacji dziecka (zachowanie, wygląd).